دوشنبه 29 بهمن 1397

در بررسی های اجتماعی پایبندی به مسایل اعتقادی را مد نظر قرار دهیم

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/04/02 10:29 بازدید: 604

سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان: در رفع چالش های سکونت گاههای غیر رسمی و حاشیه شهری باید علاوه بر زیرساخت ها، میزان ارزشگذاری به عنصر فرهنگ و پایبندی به مسایل اعتقادی را مد نظر قرار دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، اولین نشست کارگروه ارتقا اجتماعی، فرهنگی و سلامت با محوریت سکونتگاه‌های غیر رسمی و حاشیه نشینی به ریاست سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و با حضور نمایندگان دستگاههای اجرایی برگزار شد.

در این نشست که با هدف برنامه ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی در جهت کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در نقاط حاشیه نشین برگزار شد، منا ابروفراخ سکونت گاههای غیر رسمی و نقاط حاشیه را جزء مناطق مستعد ارتکاب جرم خواند که فقدان نظارت کافی در این مناطق باعث شده تا مجرمین به راحتی در آنجا پناه گیرند.

وی اظهار داشت: حاشیه نشینی موضوعی حساس است زیرا در صورت بی توجهی و یا کم توجهی به زیرساخت های آن می تواند آسیب و انحراف های اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

ابروفراخ با بیان اینکه در بررسی ابعاد حاشیه نشینی و سکونت گاههای غیر رسمی نیازمند توجه به اصول فرهنگی و کارکرد اجتماعی هستیم خاطر نشان کرد:در رفع چالش های این مناطق باید علاوه بر زیرساخت ها، میزان ارزشگذاری به عنصر فرهنگ و پایبندی به مسایل اعتقادی را مد نظر قرار دهیم.

سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان پیامدهای ناشی از کم توجهی به آسیب های اجتماعی را موجب خسارت های زیان بار در آینده دانست که هزینه های سنگینی را به جامعه تحمیل می کند.

وی بر ضرورت آسیب شناسی و بررسی علمی در این حوزه از سوی متولیان فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد و گفت: تصویب طرح جامع بازآفرینی با رویکرد بازسازی،نوسازی و توسعه شهری نقش موثری در پویایی محلات ،بهبود کارکردهای فرهنگی و کاهش آسیب های اجتماعی دارد.

ابروفراخ اجرای طرح هشت بهشت در لاهیجان ، خانه فرهنگ و خانه سلامت را از جمله اقدامات بازآفرینی در مناطق شهری دانست که در انتقال فرهنگ و آیین اسلامی و همچنین آیین های اصیل گیلانی نقش موثری دارند و تقویت فرایندهای اجتماعی درمناطق مختلف را قوت می بخشند.

وی مشارکت، هم افزایی و همدلی نهادها و دستگاه‌های اجرایی را گامی مهم در بهبود روند توسعه فرهنگی و در نهایت اعتلای فرهنگ اسلامی-ایرانی برشمرد و گفت: ارائه آموزش های پیشگیرانه به اقشار مختلف جامعه می تواند بهبود سطح آگاهی عمومی و خنثی سازی جرایم را به دنبال داشته باشد.

آموزش همگانی در مدارس، مساجد و اصناف از نکاتی بود که سرپرست امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان به آن اشاره و تاکید نمود.

استاندار گیلان
دولت و ملت همدلی و همزبانی