جمعه 15 آذر 1398

معاونت سیاسی،امنیتی واجتماعی

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/05/02 21:07 ویرایش : ‎1397/12/02 14:15 بازدید: 28369

شرح وظایف :

 1. تلاش در جهت تحقق برنامه‌های سیاسی، اجتماعی دولت و ارتقاء مشارکت و حضور مؤثر مردم استان در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی .
 2. زمینه‌سازی برای فعالیت مطلوب احزاب و تشکل‌های سیاسی استان و نظارت بر فعالیت آنها.
 3. برنامه‌ریزی ، نظارت و برگزاری انتخابات عمومی و سایر انتخاباتی که به‌موجب قوانین و مقررات زیر نظر استانداری یا فرمانداری‌ها برگزار می‌شوند مطابق زمان‌بندی ابلاغی و مدیریت امور اجرایی قبل و بعد از برگزاری انتخابات.
 4. نظارت بر امور مربوط به ایجاد، انتزاع، الحاق، ادغام، تغییر مرکزیت و یا تبدیل نقاط مختلف استان به روستا، دهستان، شهر،‌ بخش، شهرستان در سطح استان در چارچوب ضوابط و تعاریف تقسیمات کشوری و مدیریت تابعیت تقسیمات نقاط جغرافیایی، اصلاح حریم و محدوده شهرها و بررسی ابهامات و اختلافات مرزی درون استانی و بین استانی.
 5. مدیریت نحوه نامگذاری و تغییر نام عناصر و واحدهای تقسیمات کشوری در چارچوب دستورالعمل ارسالی وزارت کشور و طرح موضوع در کمیسیون نامگذاری استان و بهنگام سازی اطلاعات مکانی، نقشه‌های تقسیمات کشوری و لایه‌های اطلاعاتی مرتبط با آن در مقیاس‌های موردنیاز.
 6. هماهنگی و هدایت فرمانداران برای تحقق سیاست‌های عمومی و برنامه‌های دولت.
 7. برنامه‌ریزی در جهت حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی با مشارکت ادارات ذی‌ربط و مشارکت‌های عمومی و فرمانداران و بخشداران.
 8. مراقبت دائم نسبت به رویدادهای سیاسی و فراهم کردن موجبات گسترش آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در چارچوب قانون اساسی و قوانین مربوط به فعالیت احزاب ، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی و اقلیت‌های دینی شناخته‌شده و نظارت بر حسن انجام امور مذکور.
 9. تأمین و حفاظت امنیت و استقرار نظم و آرامش در استان و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی و نظامی.
 10. نظارت بر نحوه استقرار واحدهای انتظامی و پست‌های ایست و بازرسی موقت و دائم در استان.
 11. مطالعه و بررسی عوامل تهدیدکننده امنیت و آرامش جامعه و ارائه طرح‌های استانی در این زمینه.
 12. برنامه‌ریزی و مدیریت برگزاری جلسات شورای تأمین استان.
 13. اتخاذ تدابیر لازم با همکاری اعضاء شورای تأمین استان در هنگام بروز حوادث و بلایای طبیعی و معضلات سیاسی، امنیتی و اجتماعی.
 14. برنامه‌ریزی و حفاظت مستمر از اماکن و تأسیسات دارای طبقه‌بندی استان به‌ویژه نقاط و تأسیسات حساس و حیاتی و نظارت دائم بر حمل و استفاده از مواد ناریه.
 15. پیگیری اجرای دستورالعمل‌های امنیتی ابلاغی از شورای امنیت کشور و یا شورای عالی امنیت ملی توسط واحدهای استانی دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط.
 16. گردآوری و تجزیه‌وتحلیل رویدادهای خبری و گزارشتان  امنیتی و انتظامی استان و انعکاس به وزارت کشور.
 17. هماهنگی با استان‌های همجوار و برنامه‌ریزی در جهت مقابله با قاچاق کالا و ارز، اسلحه و مهمات و سایر مسائل امنیتی و انتظامی.
 18. شناسایی نقاط بحران‌خیز و افراد شرور و سابقه‌دار و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در رابطه با آنها و نزاع‌های دسته‌جمعی.
 19. تجزیه‌وتحلیل جرایم و تخلفات امنیتی، انتظامی و سیاسی و مقایسه با استان‌های دیگر و بررسی سنواتی و اتخاذ تدابیر برای کاهش آنها.
 20. مدیریت پیشگیری از جرایم سازمان‌یافته و مبارزه با ترویج فوق ضاله.
 21. تجزیه‌وتحلیل رخدادها و گزارش‌های امنیتی  اجتماعی استان و تهیه طرح‌های لازم جهت برنامه‌ریزی و پیشگیری از حوادث احتمالی.
 22. ساماندهی مرزها و فراهم آوردن موجبات اجرای وظایف وزارت کشور درزمینهٔ سیاست‌گذاری، هماهنگی و نظارت بر مرزهای استان با کشور مقابل .
 23. نظارت بر اجرای مصوبات شورای مرزهای کشور مربوط به استان و تشکیل کمیته امنیت و عمران مرزها و ایجاد هماهنگی بین واحدهای استانی دستگاه‌های مستقر در مرزها بر اساس قوانین مصوب.
 24. ارائه پیشنهاد ایجاد مرزهای مجاز (زمینی، هوایی و دریایی) استان به کارگروه مرزهای رسمی مستقر در وزارت کشور .
 25. ارائه پیشنهاد نحوه نظارت بر عملکرد بازارچه‌های مرزی استان.
 26. برنامه‌ریزی، هدایت و ایجاد هماهنگی‌های لازم در مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مواد مخدر، سلاح و مهمات، مشروبات الکلی و قاچاق انسان در استان.
 27. هماهنگی مستمر با واحد مرتبط با پدافند غیرعامل در اجرای سیاست‌های ابلاغی در سطح استان.
 28. ایجاد زمینه‌های لازم به‌منظور توسعه، تقویت و ارتقاء معیشت و رفاه مرزنشینان در استان‌های مرزی.
 29. مدیریت پاکسازی مناطق آلوده به مین و مواد منفجره در استان.
 30. نظارت بر ساماندهی امور اتباع بیگانه و تردد، اشتغال و ازدواج اتباع ایرانی و خارجی و امور مربوط به مبادلات در استان‌های مرزی و بررسی امنیتی با کشورهای همسایه.
 31. ارزیابی وضعیت اتباع خارجی در استان و ارزیابی آثار مثبت و منفی تابعیت خارجی در کشور به‌منظور ارائه راهکارهای قانونی.
 32. انجام امور مربوط به پذیرش ، اسکان، تقاضای تابعیت، ترک تابعیت،‌ بقاء تابعیت و شناسایی و استملاک اتباع خارجی و تکمیل و ارسال مدارک مربوطه به وزارت کشور و سایر مراجع ذی‌ربط.
 33. مدیریت مسائل، پدیده‌ها،‌ انحرافات و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی استان و نظارت بر ساماندهی متکدیان، معتادان،کودکان خیابانی و آسیب دیدگان اجتماعی با همکاری واحدهای استانی دستگاه‌های مسئول.
 34. نظارت بر گردآوری و تجزیه‌وتحلیل رویدادهای خبری و گزارشات سیاسی و اجتماعی استان و انعکاس به وزارت کشور.
 35. برنامه‌ریزی و تلاش در جهت توسعه ، نظارت و توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد.
 36. هماهنگی و نظارت بر تأمین و افزایش سلامت و بهداشت مردم و پیشگیری از بیماری‌های واگیردار در استان.
 37. هماهنگی و نظارت برافزایش نشاط اجتماعی در استان با رویکرد توسعه ورزش همگانی و غنی‌سازی اوقات فراغت جامعه بالأخص جوانان.
 38. برنامه‌ریزی و انجام نشست‌های نوبه‌ای و مستمر با نخبگان و شخصیت‌های ذی‌نفوذ مذهبی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به‌منظور آگاهی از دیدگاه‌های آنها و تبادل‌نظر در رابطه با امور مربوط به استان.
 39. مدیریت نحوه تکمیل پرونده تشکل‌های صنفی و سیاسی و پیگیری صدور مجوز مربوط به آنها و بررسی درخواست‌های اقشار و گروه‌ها در رابطه با برپایی اجتماعات و راهپیمایی‌ها مطابق دستورالعمل قانونی.

زیر مجموعه ها

 • دفترامور امنیتی و انتظامی و اتباع
 • دفتر امور سیاسی و انتخاباتو تقسیمات کشوری
 • دفتر امور اجتماعی و فرهنگی
استاندار گیلان
دولت و ملت همدلی و همزبانی